







Toimitusaika 2-4 arkipäivää
Saatavilla vain verkkokaupassa.
US-kokonumerointi
Hokan palkintoja voittaneet Speedgoat-kengät ovat saaneet nimensä Karl “Speedgoat” Meltzerin mukaan. Speedgoat-kengät on tehty nopeaan juoksuun suhteellisen haastavassa maastossa. Märkäpidon ansiosta tämä on hyvä valinta paitsi sadepäiviin, myös talvijuoksuun jos et halua käyttää nastakenkiä.
Tässä kutosversiossa kokonaispaino on vitosta pienempi, ja ehkä tärkeämpänä ominaisuutena välipohjaa on viritetty parempaa juoksutuntumaa kohti, ottaen pieni askel poispäin vaimennuksen pehmeydestä. Pintakankaan hengittävyyttä on lisätty ja ilttiä pehmustettu paremmin.
Speedgoat on melko kapea kenkä, tämä leveämpi lesti on lähellä monen valmistajan normaalilestiä.
Pohja näyttää kuvassa paksummalta kuin se on luonnossa. Se on kuitenkin paksumpi kuin useammalla muulla valmistajalla. EVA-vaahtoon on muotoiltu jalalle oma “amme” jonka reunat nousevat jalkapohjasi ympärillä korkeammalle. Tämä rakenne muodostaa omalta osaltaan Hoka-jalkineiden ainutlaatuista tuntumaa.
Katso kokotaulukosta ohjeet jalan pituuden mittaamiseen ja valitse koko tuloksen perusteella.