Monipuolinen peli: kolme valotehoasetusta ja punavalo, ladattava akku ja mahdollisuus käyttää myös AAA-paristoja.
Kuten Petzl-lampuille on tyypillistä, myös Tikka Core on täysin sateenkestävä ja erittäin luotettava. “Hybrid Concept” -sarjaan kuuluva lamppu toimitetaan oman, ladattavan 1250 mAh akun kanssa, mutta jos reissusi vaatii enemmän virtaa kuin akkuun mahtuu, voit napata mukaan (erikseen myytävät) kolme AAA-paristoa ja vaihtaa niihin lennossa. Lamppu on helppo ladata B-tyypin USB-johdon avulla.
Lisäkuvassa on paristonkestotaulukko.
Maksimikantama jopa 75 metriä
Valkoiselle valoteholle kolme tehoasetusta ja strobo, lisäksi matalatehoinen punainen valo joka säästää pimeänäköä, eikä houkuttele hyönteisiä
Valon varassa pystyy etenemään pienimmällä tehoasetukella jopa 120 tuntia (loppua kohti valo hiipuu voimakkaasti)
Akun kapasiteetin indikaattori ilmaisee varauksen aina kun lamppuun kytketään virta
IPX4-suojaluokka: sateenkestävä tuote
Irroitettava, pestävä otsapanta
1250 mAh akku on USB-ladattava, latausaika n. 3 tuntia
Mukana toimitetaan Shell Lt Pouch -pakkauspussi joka tekee lampusta telttalyhdyn: laita lamppuun virta päälle, nakkaa lamppu pussiin ja ripusta teltan kattoon - pussi hajottaa valon pehmeäksi yleisvaloksi
Uutta! Tikka-lamppua voi käyttää myös pyöränvalona, erikseen ostettavan Adapter Plate -tuotteen avulla.
Tuotetiedot
Maksimiteho lumeneina::450
Paino:84 g
Hyvä, perusotsalamppu. Täällä maalla asuessa tulee pimeään aikaan oltua jatkuvasti otsalamppu päässä. Tässä kestää akku minulla 1-2 viikkoa ja on helppokäyttöinen, yhdellä painalluksella tulee himmein teho päälle ja sitä tulee eniten käytettyä retkeillessä, kun tarvitsen vain vähän valoa leiritoimintaan.