







Toimitusaika 2-4 arkipäivää
Saatavilla myös myymälässä Helsinki.
Petzl Tikka on helppokäyttöinen lähivalaisutarpeisiin suunniteltu otsalamppu. Hybrid Consept: Toimii sekä kolmella AAA-paristolla (sisältyy toimitukseen) että Petzl Core Li-ion -akulla (lisävaruste). Akun avulla suurin teho nousee 450 lumeniin. Soveltuu mm. kävelyyn, remonttihommiin, retkille ja vaellukselle leirikäyttöön.
Tikan valokiila on leveä ja yleiskäyttöön sopiva. Luolatutkimuskäyttöönkin suunnitellut Petzl-tuotteet ovat luotettava valinta. Kun lamppu huomaa paristokapasiteetin olevan lähellä loppuaan, se asettuu automaattisesti hyvin matalan tehon tilaan, jossa lamppu sinnittelee vielä jopa 20 tuntia.
Lisäkuvassa olevassa taulukossa on ylhäällä tiedot AAA-paristoja käyttäessä ja alhaalla lisävarusteakkua käyttäessä.
Erikseen ostettavien Bike Plate 2 -adapterin ja Adapter Kit -kypäräadapterin avulla tämän lampun saa kiinnitettyä polkupyörän valoksi tai kypärävaloksi. Myös kiipeilykypäriin, raksakypäriin ja skeittityylisiin pyöräilykypäriin on oma adapterilevy.
Mukana toimitetaan valkoinen pakkauspussi, johon laitettuna Tikka toimii pehmeästi valoa antavana telttalyhtynä.