Uusittu, palkintoja voittanut polkujuoksukenkä naisille.
Hokan palkintoja voittaneet Speedgoat-kengät ovat saaneet nimensä Karl “Speedgoat” Meltzerin mukaan. Speedgoat-kengät on tehty nopeaan juoksuun suhteellisen haastavassa maastossa. Märkäpidon ansiosta tämä on hyvä valinta paitsi sadepäiviin, myös talvijuoksuun jos et halua käyttää nastakenkiä.
Tässä vitosversiossa on entistä kevyempi välipohja. Kokonaispaino on laskenut 15 grammalla. Etuosan pintamateriaalissa on joustoa, mikä helpottaa jalan turvotessa todella pitkissä suorituksissa. Iltin rakennetta on säädetty mukavammaksi.
Päälliosan verkkokangas hengittää hyvin
3D-printatut päällikuviot tuovat lisää tukevuutta ja pitävät jalan paremmin paikoillaan kengässä
Iltin muotoa on muutettu niin, että se tuo lisää hengittävyyttä
Nauhojen reiät on muotoiltu niin, että kengät saa muokattua jalkaan sopiviksi
Välipohjassa on uudenlainen kevyt ja kimmoisa pehmike, joka tuo aiempaa paremman juoksutuntuman
Varvasosaa on levennetty, joka tuo paremman tuntuman juoksuaskeleen ponnistusvaiheeseen. Varpaat mahtuvat paremmin liikkumaan luonnollisesti juoksuaskeleen mukana
Vibramin Megagrip-ulkopohja tuo hyvän pidon märällä ja kuivalla kelillä
5 mm kuviointi pohjassa
Pohjassa on myös kumiset alueet, jotka tuovat lisäpitoa
Kannan ja varpaan välinen korkeusero (drop): 4 mm
Pohja näyttää kuvassa paksummalta, kuin se on luonnossa. Se on kuitenkin paksumpi kuin useammalla muulla valmistajalla. EVA-vaahtoon on muotoiltu jalalle oma “amme” jonka reunat nousevat jalkapohjasi ympärillä korkeammalle. Tämä rakenne muodostaa omalta osaltaan Hoka-jalkineiden ainutlaatuista tuntumaa.