
Lundhagsin resepti järeiden vaelluskenkien tekemiseen on simppeli ja todella toimiva: kenkien alaosa on todella jämäkkää Certech-kumia ja yläosa tuhtia nahkaa. Alaosa on näin 100% vedenpitävä ja yläosa hengittävä. Rakenteessa ei ole vedenpitävää kalvoa, ja Lundhags-kengät kestävät perinteisesti todella pitkään käyttöä.
Lundhags-kenkien kanssa käytetään normaalien vaellussukkien lisäksi paksuja villasukkia. Jalkineiden sisäosa on melko karu verrattuna moniin vaelluskenkiin, ja ideana on pitää niiden kanssa tavallista paksumpaa sukkakerrosta.
Lundhags-takuuinfo
Lundhags-kuorikenkien huolto:
Kengät putsataan säännöllisesti irtoliasta, ja kuivatetaan huoneenlämmössä - myös pohjalliset nostetaan kuivumaan käytön jälkeen Varsiosat kyllästetään vettähylkiväksi vahalla tai rasvalla silloin kun nähdään että nahka vaatii hoitamista. Tätä ei tehdä uusiin kenkiin – ensimmäisen kerran noin 100 km käytön jälkeen (riippuen olosuhteista) Vahaamista tai rasvaamista ei saa tehdä ”varmuuden vuoksi” / liian usein, jotta ompeleet eivät jää märäksi ja jotta nahka ei ala mennä ”pussille” / menettämään luontaisia ominaisuuksiaan (takuusuutarin ilmaus) Vedenpitävää alaosaa ei hoideta millään aineella, putsaus riittää. Pohjalliset ja nauhat uusitaan tarvittaessa.