Fenix HM75R Superraptor 3S 1800 lm













Testivoittajalampun 3S-versio. Suomessa suunniteltu tuote!
Superraptor-sarja on ollut julkaisustaan saakka erittäin suosittu. Superraptoreita käyttävät retkeilijät, viranomaiset, ulkotöitä tekevät, polkujuoksijat, reserviläiset ja maastopyöräilijät. 3S-version kehitystyö on kestänyt kaksi vuotta, ja palautetta ja kehitysideoita ovat antaneet otsalamppuja paljon käyttäviltä ammatti- ja harrasteryhmiltä.
Superraptor käyttää virtalähteenään 18650-akun tuoretta, peräti 4000 mAh kapasiteetilla varustettu versiota, joka toimii luotettavasti −20 °C:een asti. Akku on helppo ladata USB-C-portin kautta. Jos käyttötilanteesi sitä vaativat, voit ostaa lisäakkuja, akku ei ole kiinteä. Toinen vaihtoehto on käyttää erikseen ostettavia CR123A-paristoja.
Kahden valkoisen umpion yhdistelmäteho on turbo-moodissa maksimissaan peräti 1800 lumenia. Täydellinen valoteho- ja akunkestotaulukko näkyy lisäkuvassa, mukana ovat mm. 2 lumenin taktinen tila ja 30 ja 120 lumenin retkeilytilat.
Punaisen ledin teho on maltillinen, se on täydellinen valinta lähityöskentelyyn. Punavalo säästää pimeänäköä ja bonuksena se ei houkuttele hyönteisiä.
- Magnesiumrunko
- Heijastava otsapanta, sopii päänympärykselle 50,5–64,5 cm
- Kätevä kiertokytkin on helppo käyttää myös hanskat käsissä
- Erilliset haja- ja kohdevaloumpiot
- Kaksi energiatilaa: valitse maksimaalisen valaisun ja akunkeston väliltä
- Automaattinen tehonsäätö: kun valaistava kohde on lähellä, teho säätyy tilapäisesti alemmas
- Yhteensopiva erikseen hankittavan Fenix ALG-03 V2.0 -kypäräkiinnikkeen kanssa Superraptor on helppo kiinnittää kypärään kuin kypärään
- IP68-suojaluokitus (pöly-ja vesitiivis 1,5 metriin asti)
- USB-C-lataus (vesitiivis)
- Viiden vuoden takuu, akku 1 vuosi
Pakkaus sisältää: HM75R SUPERRAPTOR 3S -otsalamppu, Fenix ARB-L18-4000, 4000 mAh ladattava Li-ion akkuparisto, USB-tyypin C-latausjohto, otsa- ja päälakipanta, otsapannan taustalevyn pehmusteet, vaihdettava O-rengastiiviste, käyttöohje FI, SE, EN, takuukortti.
Erikseen saatava POWER EXTENDER-lisävirtalähde pidentää käyttöaikaa jopa 447 tuntiin ja varmistaa, että valo ei sammu kesken tärkeän hetken. Lisäksi se toimii kätevänä varavirtalähteenä muille USB-C-laitteille, kuten puhelimelle tai GPS:lle – täydellinen lisävaruste retkille, työhön ja hätätilanteisiin.
Fenix-tuotemerkki takaa aina huippulaadun, HM75R SUPERRAPTOR 3S on täysin IP68 pöly- ja vesitiivis. Kaikki Fenix-valaisimet on testattu omassa laboratoriossa amerikkalaisen ANSI/FL1 standardin mukaisesti.
