Opinel Small Natural Stone 10 cm

8,90 €
ALV 25.5%

Toimitusaika 2-4 arkipäivää

Saatavilla myös myymälässä Raisio.

Olemme suomalainen verkkokauppa

Kompakti, perinteinen hiomakivi mm. Opinel-veitsien teroittamiseen.

Opinel-veitset ovat kevyitä ja kompakteja, ja niin on tämä 10 m pituinen hiomakivikin. Lombardialaisesta kvartsista ja karbonaateista tehty hiomakivi kulkee helposti mukana ja sopii taskuveisten, puukkojen ja keittiöveisten teroittamiseen. Käytä kuivana tai vedellä kasteltuna.

Tällainen perinteinen hiomakivi on parhaimmillaan hiiliterästerien ja ohuiden ruostumattomien terien (esim. Opinel) kanssa. Ruostumattomasta teräksestä tehty puukko kannattaa teroittaa timanttiteroittimella.

Veitsen teroittamisessa teroituskulma on ratkaiseva tekijä. Aloittelijan voi kannattaa piirtää teroitettavalle alueelle tussilla mustaa väriä ja katsoa ensimmäisten vetojen jälkeen, millaista kulmaa olet terään luomassa. Toistojen myötä oikea kulma painuu lihasmuistiin ja teroittaminen sujuu vaivatta.