Lundhags Jaure II MS LT High

319 €
ALV 25.5%
Opti S -lesti: toisin kuin monet Lundhagsit, tämä *ei* ole leveälestinen, ja Opti S -lestin istuvuus etenkin nilkan tienoilla on aika napakka.

Toimitusaika 2-4 arkipäivää

Saatavilla myös myymälässä Raisio.

Olemme suomalainen verkkokauppa

Huippuluokan kalvottomat vaelluskengät napakammalla varrella. Napakammin etenkin nilkasta istuva Opti S -lesti.

Huippuluokan kenkä todella vaativille käyttäjille.

Keskieurooppalaisiin vaelluskenkiin verrattuna Lundhags on rakenteeltaan ainutlaatuinen: kengässä ei ole lainkaan vedenpitävää kalvoa vaan kengän alaosa on patentoitua Certech-kumia. Varsi taas valmistetaan nahasta, jonka voi kyllästää vettähylkiväksi.

Lundhagsin jalkineet ovat erittäin pitkäikäisiä. Kengän rakenteen vuoksi siinä suositellaan käytettäväksi kahta tuhtia sukkaa ja se vaatii Gore-Tex-vaelluskenkiä pidemmän “sisäänajon”.

  • Opti S -lesti: toisin kuin monet Lundhagsit, tämä ei ole leveälestinen, ja Opti S -lestin istuvuus etenkin nilkan tienoilla on aika napakka.
  • 27 cm korkea vaahtoytimellä varustettu varsi
  • Helppo ja nopea nauhoitus
  • Rubbermac Defender -pohja ja äärimmäisen kiertojäykkä välipohja
  • 6 mm EVA-kerros vaimentaa iskuja ja eristä maasta hohkaavaa kylmyyttä vastaan
  • Hyvät vahvistukset kärjessä sekä kannassa

paino: 890g / kenkä (koko 42)

Huom! Tämän kenkämallin varsi ei ole vedenpitävä.

Lundhags-takuuinfo

Lundhags-kuorikenkien huolto:

Kengät putsataan säännöllisesti irtoliasta, ja kuivatetaan huoneenlämmössä - myös pohjalliset nostetaan kuivumaan käytön jälkeen 

Varsiosat kyllästetään vettähylkiväksi vahalla tai rasvalla silloin kun nähdään että nahka vaatii hoitamista. Tätä ei tehdä uusiin kenkiin – ensimmäisen kerran noin 100 km käytön jälkeen (riippuen olosuhteista) 

Vahaamista tai rasvaamista ei saa tehdä ”varmuuden vuoksi” / liian usein, jotta ompeleet eivät jää märäksi ja jotta nahka ei ala mennä ”pussille” / menettämään luontaisia ominaisuuksiaan (takuusuutarin ilmaus) 

Vedenpitävää alaosaa ei hoideta millään aineella, putsaus riittää.

Pohjalliset ja nauhat uusitaan tarvittaessa.